Bőven lett volna téma az Európai Unió külüminiszterei találkozóján, de megint Magyarország került a főszerepbe, ami tovább mélyítette a szakadékot a kormány és a többi EU-tagállam között. A fegyverszállítások és Ukrajna támogatása kapcsán megint kiéleződött a feszültség, és ismét napirendre került az oroszok számára megnyitott, kibővített jogkörrel bíró Nemzeti Kártya nevű tartózkodási engedély ügye. A konfliktus elmélyülése még inkább aláássa a magyar EU-elnökség mozgásterét.
Románia a 2023-as évet is csaknem tízezer fős lakosságtöbblettel zárta, miután 2022-ben évtizedek óta először nőtt az ország lakossága - derült ki az országos statisztikai intézet (INS) pénteken közzétett jelentéséből.
Egy texasi szövetségi bíró hétfőn felfüggesztette a Biden-adminisztráció júniusban bejelentett intézkedését, amely anélkül legalizálná az Egyesült Államokban törvénytelenül tartózkodó, de amerikai állampolgárokkal házasságban élő bevándorlók státuszát, hogy az érintetteknek előbb el kellene hagyniuk az országot. Évek óta ez volt az első, illegális bevándorlók állampolgársághoz jutását megkönnyítő intézkedés az országban - írja az AP.
Az Európai Unióban egyre erősödik a tiltakozás Magyarország döntése ellen, amely szerint a Nemzeti kártya nevű tartózkodási engedélyek igénylését orosz és fehérorosz állampolgárok számára is megnyitotta. A döntés miatt az Európai Parlament képviselői nyomást gyakorolnak az Európai Bizottságra, hogy vizsgálja ki a magyar lépést, és ha szükséges, szigorított intézkedéseket vezessenek be, beleértve a magyarok Schengen-övezetből való kizárását is. Maga az Európai Bizottság egyébként már vizsgálja a rendszert, amely szakértők szerint sem könnyít az oroszok beutazási szabályain.
Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa felszólította a magyar kormányt az orosz és belarusz állampolgárok számára megnyitott Nemzeti Kártya nevű tartózkodási engedélyek kiadásának felülvizsgálatára. Augusztus 19-ig vár válaszokat a magyar hatóságoktól, hogy mennyire jelent biztonsági kockázatot a rendszer kiterjesztése az orosz állampolgárokra.
Magyarország állítólag befejezte ellentmondásos „békemisszióját”, amelynek során Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, Hszi Csin-ping kínai elnökkel és Donald Trump volt amerikai elnökkel találkozott Orbán Viktor magyar kormányfő – derül ki egy Bóka János uniós ügyekért felelős miniszter tagállamoknak küldött jegyzékéből. A lépés az Európai Unióval fennálló növekvő feszültségek közepette történt, amely tovább eszkalálódott Magyarország vitatott vízumprogramja miatt.
Az Európai Bizottság kapcsolatba lépett az orosz és fehérorosz állampolgárok könnyített bevándorlási lehetősége miatt a magyar hatóságokkal miután a balti államok, Lengyelország és Finnország is panasszal élt a rendszer miatt. Az Európai Néppárt pedig azzal gyanúsította a kormányt, hogy kémeket szabadít az EU-ra. Azonban rengeteg a tévhit a Nemzeti Kártya jelentette lehetőségek kapcsán, és nem az oroszok beutazása vált ellenőrizhetetlenné, inkább a letelepedésük vált egyszerűbbé, amiben több tagállam kockázatokat lát.
Az Európai Bizottság a magyar hatóságoktól vár tisztázást az új vízumrendszer alkalmazási köréről, amely biztonsági aggályokat vetett fel az EU-ban. A nyolc ország – köztük Oroszország és Fehéroroszország – állampolgárai számára gyorsított beutazást lehetővé tevő rendszert bírálatok érték, mivel az Európai Népppárt egy levélben jelezte aggodalmát, hogy a magyar nemzeti kártya lehetővé teheti az EU-n belüli kémtevékenységeket, és veszélyeztetheti a schengeni térség biztonságát.
Magyarország közelmúltbeli döntése, hogy enyhíti az orosz látogatókra vonatkozó vízumkorlátozásokat heves ellenkezést váltott ki az Európai Unióban, és az Európai Parlament legnagyobb politikai pártja, az Európai Néppárt (EPP) sürgős ellenintézkedéseket sürget. Manfred Weber, a szövetség elnöke arra figyelmeztetett, hogy a lépés „komoly nemzetbiztonsági aggályokat” vet fel, mivel lehetővé teszi, hogy az át nem vizsgált oroszok szabadon utazhassanak az EU nagy részén.
A kormány kiadta azoknak az országoknak a listáját, amelyek állampolgárai egyszerűsített módon foglalkoztathatók bevándorlóként Magyarországon, erre pedig Fehéroroszország és Oroszország is felkerült. A vendégmunkások esetében pedig főként latin-amerikai és dél-ázsiai államok kerültek a lajstromba.
Az ukrajnai háború kitörésének pillanatában azt lehetett látni, hogy az orosz férfiak jelentős száma elhagyja Oroszországot, különösen a mozgósítási hullámok idején vált ez tömegessé. A Bloomberg beszámolója szerint viszont a trend a visszájára fordult és már egyre többen visszatérnek hazájukba.
A magyar kormány az új bevándorlási törvényében megteremtette a lehetőségét egy új programnak, amely hasonlóan a korábbi letelepedési kötvényekhez, pénzért biztosít majd lehetőséget EU-n kívüli állampolgároknak, hogy a schengeni övezeten belül szabadon utazzanak, vagy tartósan Magyarországon tartózkodjanak. Az Európai Bizottság az orosz-ukrán háború kezdete óta ellenzi a hasonló tagállami programokat, míg az Egyesült Államok az egyszerűsített magyar állampolgársági lehetőségek vélelmezett visszásságai miatt már többször szót emelt a magyar rendszer ellen. Eközben Kína a vagyonkimentéstől félve figyeli kétkedve a vendégbefektetői tartózkodási engedélyek ügyét. Az EU Tax Observatory kutatása pedig azt vitatja, hogy jelentős gazdasági előnye van az aranyvízum-programoknak. A bevándorlási piacon a letelepedési kötvényprogram problémái miatt sokan kétkedve fogadják a magyar lehetőséget, de rengetegen már most érdeklődnek iránta.
Csütörtök este közzé tette a magyar kormány az új bevándorlási törvény végrehajtási rendeletét (és annak kísérő határozatait), amelyben több a szakma és a magyarországi munkáltatók által kért változtatást eszközöltek a társadalmi egyeztetésre bocsátott változathoz képest. A vendégmunkások esetében mintegy 300 foglalkoztatást vettek tiltólistára, de a legfontosabb, munkaerőhiányos ágazatokba és munkakörökbe érkezhetnek majd a dolgozók.
A brit belügyminisztérium csütörtökön ismertetett friss negyedéves adatai szerint 2023 végéig több mint 7 millió letelepedési kérelmet nyújtottak be a Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok. A magyarok által december 31-ig benyújtott kérvények száma meghaladta a 183 ezret.
Két hét múlva újraindulhatnak a bevándorlási eljárások Magyarországon, az új idegenrendészeti törvény miatt azonban továbbra is sok tisztázatlan kérdés merül fel a tartózkodási engedélyekkel kapcsolatban. A már kiadott törvény végrehajtási rendelete szerint az orosz állampolgárok könnyített pályára kerülnek, míg az amerikaiak és a kínaiak nem. A szakértők szerint túl szigorú és értelmetlen követelményeket tartalmaz a szabályozás. Ez bizonytalanná teszi a már Magyarországon dolgozó külföldiek helyzetét, és sok vállalatnak nehézséget okoz új pozíciók kihirdetése. A Nemzetgazdasági Minisztérium azt ígéri, hogy a következő hetekben tisztázni fogják a szabályokat, de lehet, hogy ez sokaknak már túl késő lesz.
Nem sérti Lettország alkotmányát a határozatlan idejű tartózkodási engedély megszerzéséhez az orosz állampolgárok számára előírt lett nyelvvizsga - áll a balti állam alkotmánybíróságának csütörtökön nyilvánosságra hozott határozatában.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Belgrád tárt karokkal várja a két vezetőt.
130 befektető adott be ajánlatot, háromszoros volt a túljegyzés.
A New York-i főügyész indított pert a Citigroup ellen.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.